08 10 2008

ÖMÜR BOYU AŞK

Bir Düşünce Makalesi: Ömür Boyu Aşk

Nedendir ki üzerler çiftler birbirlerini.. ne güzel duygular ve ne büyük heyecanlar kol gezer beyinlerde halbuki; ilk bu işe başlandığında ve hatta öncesinde ve dahi evliliğin ilk günlerinde..peki ya sonra neler oluyor ki artık birliktelik zoraki bir beraberliğe dönüşüveriyor. Her iki tarafa da zindan oluyor mutluluktan ve şefkatten uzak bir yuva. Gözlerinin içine bakmaya bile çekiniyor artık karı ve koca. bir bakmışınız erkek kendi arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirir olmuş ve eve geç gelmeye başlamış.. evdeki bayansa artık komşularla yada kendi çevresi ile bir mutluluk arayışına girmiş. Ne olacak bu işin sonu..??

Ve dahi çocuklar… böyle bir ailede yetişen çocukların ruh ve düşünce yapılarını varın hesap edin artık. Çocuk artık mutluluğu ve huzur başka kaynaklarda aramaya başlamış ve çocuk aklı ile de kime güveneceğini hesap edememiş. Sonra bunu alın topluma yayın yayınki sonra seyredin toplumu… içiniz burkula, burkula…
‘Hayat bana hep zindan oldu’ diyenleri düşünün ve bir ah çekin derinden…
Evdeki çift arasında çıkan huzursuzluk bir aileyi ve sonra bir toplumu ne hale getiriyor.
Şunu hepimiz kabullenelim ki evlilik yeni bir hayatın başlangıcıdır ve nasıl başlarsan öylede gider. Artık sen, sen olmaktan ziyade senden öte biri olmak mecburiyetindesin. Kendi ufkunla değil iki tarafın ufkuyla bakacaksın artık dünyaya ve bu işe Allah’ın rızası ile besmele çektiğini de unutmadan… hata varsa eğer bunu yüzüne vurmak yerine muhatabının, ona yol göstererek hatasını ört bas etmeye çalışarak veya gerekirse görmezden gelerek.

Evlilik hayatında katlanılan bazı sıkıntılara ne büyük vaad’lerde bulunmuş Yüceler Yücesi.
Hoşgörü ve sevgiyi öldürmeyin asla evde. Sevginin bittiği yerde artık nefret ve yabancılık hissi uyanmaya başlar. Yapılacak bir şeyler ve alınacak önlemler var mutlaka. Her şeyden önce daha evliliğin ilk günlerinde her iki tarafta geçip tv karşısında vakit geçirmemeli. Sohbet etmeli ve dertleşmeli. Sıkıntılar varsa şayet çözüm üretilmeli. Yapılan muhabbet her iki tarafında birbirini iyice tanımalarına da büyük bir vesiledir. Sakın ola ki bir hatadan dolayı ve hele, hele sebepsiz yere hakaret etmeyin muhatabınıza, bu ömür boyu bir leke olarak onda kalacaktır ve unutması belki mümkün olmayacaktır. Ve sakın ola dertlerimizi annemizle babamızla çözme yolunu tercih etmeyelim, çünkü bu hayat kendi hayatınız onların değil.

Tebessümü asla esirgemeyin asla… öyle evli çift biliyorum ki dışarıda herkese karşı güler yüzlü ama evin yolunu tuttuğu anda bir huzursuzluk ve sıkıntı basıyor ve evde de bu devam ediyor. Bir tebessümü bile esirgiyor evde karısına veya kocasına. Evde artık sevgi değil kurallar belirleyici oluveriyor. Hangimiz isteriz böyle bir hayatı?
Her şey ilk günlerden başlıyor ve çorap söküğü gibi geliyor artık. O yüzden ömür boyu sürecek bir aşkın temelini sağlam atmak ve sevgiyi kural olarak oturtmak birinci vazifemiz olmalı. Mutlu bir yuvaya Allah ’ın bahşettiği lütufları asla unutmayalım inşaAllah.(
ALINTI)

 


 

0
0
0
Yorum Yaz