09 10 2008

İLGİNÇ BİLGİLER(EMİNİM BİR ÇOĞUNU BİLMİYORDUNUZ)
PARMAKLAR NEDEN ÇITLAR?

Parmak eklemlerindeki sıvı kapsülün içinde oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları vardır. Parmaklarımız gerilince bu kapsül de gerilir. İçindeki gaz basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte o çıtlama sesi gaz kabarcıklarının patlamasıdır.NİÇİN HIÇKIRIRIZ?

Süratli yemek yenildiğinde, yutkunma neticesinde yemek ile birlikte bir miktar da hava alınır. Yiyeceğin yüzeyine yapışarak sindirim sistemine giren bu havayı atmak için vücut sistemi tepki verir. Diyafram süratle büzüşür, çok ani ve hızlı nefes almaya yol açar. Bu arada ses tellerinin olduğu kısımda bir kapanma olur. Buradan geçen hava bloke edilir. Bu da "hıck" şeklinde bir sesin çıkmasına yol açar.GÜNDE NE KADAR GÜLÜNÜR?

1950'li yıllarda günde ortalama 18 dakika gülünürken, bu süre günümüzde 6 dakikaya kadar düşmüştür. Yetişkinler günde ortalama 60, çocuklar ise 500 kez güler. Gülme yaklaşık 6 saniye sürüyor.HAYVANLARDA KAÇ KAN GRUBU VAR?

Domuzlarda 16, ineklerde 12, köpeklerde 7, kedilerde ise 2 farklı kan grubu tespit edilmiştir.SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR?

Aslında beyazlamaz asıl rengine döner. Nasıl mı? Özünde saçın rengi beyazdır. Saç teli, ortası boş ve içinde melanin denilen bir boya pigmentlerinden bir tüp gibidir. Gençlikte saça rengi veren melanini bir arada tutan bir sıvı vardır. Yaşlandıkça bu sıvı kaybolur ve boya hücreleri tutunamaz hale gelir. Saçlar boyasız hale gelince, beyaz renge yani asıl rengine döner.KADINLAR NİYE "TİZ" SESLİ?

Bunun nedeni ses tellerinin boyu... Ses tellerinin boyu sesin kalın ya da ince olmasını belirler. Kısa ses tellerinden kalın, uzun ses tellerinden ince ses çıkar ve kadınların ses telleri uzundur...BOĞALAR KIRMIZIYA NEDEN KIZAR?

Aslında böyle bir şey yok. Hiç bir boğa kırmızı renge kızmaz... Çünkü boğalar renk körüdür. Onlar için sadece; siyah-beyaz renkler vardır.SİVRİSİNEKLER NEDEN SOKAR?

Sivrisineklerin sadece "dişi" olanları kan emer. Yumurtalarını üretebilmek için kana ihtiyaçları vardır. Erkek sivrisinekler ise yumurta üretmedikleri için kan emme ihtiyacı duymazlar. Onlar çiçek özleri ile beslenirler.ATLAR NEDEN AYAKTA UYUR?:

Çünkü vücutları çok büyük olduğu için yattıkları zaman nefes almakta zorluk yaşarlar. Ayakta uyurken dizlerini kilitlerler... Atların ayakta uyurken daha az enerji sarfettikleri de bilimsel bir tespittir.KARINCA MİKRODALGA FIRINDA NEDEN PİŞMEZ?

Yanlış okumadınız! Karıncalar çalışan bir mikrodalga fırında ölmezler. Bu fırınlarda mikro dalga yoğunluğu bir noktaya, orta alana ayarlıdır. Karıncalar, fırında ışınların daha az olduğu alanları hissedebiliyorlar. Yoğun alanlara girmeyip, bu alanda kaldıkları için karıncalara bir şey olmaz. Ama siz yine de onları mikrodalga fırına koyup, deney filan yapmaya kalkmayın!PASLANMAZ ÇELİK, NİÇİN PASLANMAZ?

Çelik normalde paslanır. Paslanmamasını sağlayan çeliğin içine katılan kromdur. Krom, atom boyutlarının birbirine yakın olması dolayısıyla oksijenle çok kolay ve süratle birleşir. Kalınlığı bir kaç atom olacak kadar çok sağlam ve çok ince tabaka oluşturur. Bu tabaka zedelense bile tekrar oluşur. İşte bu yüzden çeliğe yüzde 10-30 oranında krom katılır."UN" NEDEN PATLAR?:

Şaka değil, un çok tehlikeli bir patlayıcıdır. 1981 yılında ABD'de bir filoda patlama oldu ve 9 kişi öldü, 30 kişi yaralandı. 1990 yılında ise 12 ayrı patlama kayıtlara geçti. Unun patlama sebebi basit; çünkü o bir karbonhidrattır. Havadaki karbonhidratın oranı 50 gramı aştığında bir kibrit çakarsanız patlama olur. Un patlaması için hava yeterlidir. Yalnız bir noktayı belirtelim. Yerdeki un patlamaz, patlama ancak un tozları havada olduğu sürece söz konusudur. Unun 50 gramının havaya uçması ve kibrit çakmak patlamayı sağlar.
Yorumlarınızı bekliyorum

0
0
0
Yorum Yaz