11 10 2009

BİR DAMLA SU OLMAK............

 

Dünyaya gelmek istesem;bir damla su olmak isterdim. Neden mi?

İsterseniz gelin bir damla su olalım:
Önce toprağa düşersiniz yağmurla. Sizi bekleyen binlerce bitki, canlı
vardır. Onların kurtarıcısı olarak onlara can katarsınız. Bir hücreye girip onun seyrini değiştirirsiniz: Kah bir maddeyi taşırsınız orada, kah hasarlı bir yeri onarırsınız.
Ardından çıkarsınız vücüttan bir yolunu bulup Tekrar bir toprağa düşer bir nehre karışırsınız. İnsanlara bir hoş seda, canlılara derman, şifa olursunuz yine. Aktığınız yerler insan dolup taşar. O insanlar asırlara kafa tutar sizden aldığı kuvvetle. Sizi kullanan kazanır hep.
Bir insan sizi içer belki. Gönlü cayır cayır yanan bir insan... derdine-kısmen de olsa derman olursunuz. Nice Ferhatları, keremlerin yanık yüreklerine hoş bir serinlik verirsiniz. O aşkla aşığın içinde, küt küt atan bir kalpte yada sevdayı düşünen bir yürekte dolaşırsınız.
Her damlada bir Şirin, bir aslı olursunuz. Sonra da bir damla yaş... o ateşle gözden düşer ve yine toprağın olursunuz.
Yolunuz bir nehirdir yine. Meçhule akarsınız tek bir emelle; o emelde evren için, dünya için bir insan veya hücre için faydalı olmaktır. Akarsınız usul usul Kimse sizi görmez toprak altında. Kara toprakta bir nevi bir fenersinizdir siz.
Ardından yolunuz bir denize, okyanusa, bir damla mahşerine düşer. Siz ve sizin gibi binlerce damla bir umman olursunuz. Uçsuz bucaksız. Gemiler seyreder üzerinizde. Balıklar; büyüklü küçüklü, sizin sayenizde nefes alır.
Kış gelir sonra. Donarsınz, dondukça genişlersiniz. Üstte kalırsınız, diğer sıvılar gibi dondukça batmazsınız. Çünkü sizin bir göreviniz vardır: Beslediğiniz balıkları, bitkileri karakış ve soğukta muhafaza etmektir. Aylarca böyle beklersiniz, ta ki, yeniden eski haline dönünceye kadar.
Ardından kavurucu yaz gelir. Bu dünyadan ayrılış vaktidir aynı zamanda. Damla mahşeri yavaş yavaş dağılmaya, damlalar yavaş yavaş kendi cennetlerine dönmeye başlarlar. Hepsinin ve sizin de alnınız açıktır, gökleri hak etmişsinizdir artık. Görevinizi kusursuz yerine getirmiş olmanın hazzı vardır içinizde binlerce canlıya kah bir kalkan, kah bir can; kah bir canan olmuşsunuzdur.

0
0
0
Yorum Yaz